663-854-365 kontakt@altany-eko.pl

ALTANY

Altanki ze strzechy

Domy z pokryciem dachowym z postaci strzechy, w ubiegłym stuleciu, były typowym elementem krajobrazu na wsi. Co ciekawe, dzisiaj coraz więcej osób, które mieszkają w mieście, również decyduje się na takie rozwiązanie. Domy oraz altanki ze strzechy powoli stają się znów modne. Ten rodzaj pokrycia dachowego był udoskonalany przez setki lat. Obecnie spełnia wszystkie wymagania, jeżeli chodzi o nowoczesne budownictwo.

Może to dziwić, ale zaraz to wyjaśnimy. Kiedyś strzechę wybierało się do wybudowania biednych chatek wiejskich. Dzisiaj decydują się na nią osoby bardzo zamożne oraz te, dla których liczy się estetyka i oryginalność. Wybór dachu ze strzechy jest odważną decyzją, którą bardzo podziwiamy. Jest on symbolem trzymania się tego, co naturalne, a nie podążania za nowinkami technologicznymi, które zamiast dawać ludziom wolność, coraz bardziej ich obciążają i unieszczęśliwiają.

Najważniejszą funkcją dachu jest zapewnienie mieszkańcom
domu komfortu oraz bezpieczeństwa. Chroni on wnętrze domu przed deszczem, śniegiem, gradem, wysoką, niską temperaturą, oraz hałasem. Aby dach odpowiednio spełniał swoje funkcje, bardzo ważne jest właściwe dobranie materiału dachowego. W tym artykule zajmiemy się dachami, a w zasadzie altankami ze strzechy. Przedstawimy zalety i wady tego pokrycia dachowego.

Czy strzecha jest dobrym materiałem dachowym? Jak się je układa?
Strzecha wykonywana jest z trzcin jednorocznych. Ich grubość wynosi do 6 milimetrów. Zależnie od konstrukcji dachu, długość trzciny musi być właściwie zróżnicowana. Trzcinajest sortowana na trzy długości, w których standard to 180 centymetrów. Umieszczony na dole snopek powinien mieć średnicę, która wynosi 60 centymetrów. Zazwyczaj na jeden metr kwadratowy zużywa się od 8 do 12 snopków. Natomiast snopek, który znajduje się na dole, musi posiadać średnicę, która wynosi 60 centymetrów.

W odniesieniu do dachów prostych przy altankach z trzciny wykorzystywana jest długa trzcina. Gdy dach jest niestandardowy i bardziej skomplikowany, to trzeba użyć więcej krótkiej trzciny, bo łatwiej się kładzie ją w miejscach, które są trudno dostępne. Od października do marca pozyskuje się trzcinę z rejonów bagiennych rozlewisk. Przed tym okresem nie powinno się zbierać trzciny, ponieważ jest ona wtedy jeszcze zbyt mokra i może gnić, zagrzybiać się. Właściwa wilgotność trzciny to 15 procent. Po zbiorach przystępuje się do sortowania i odrzucania wadliwych sztuk. Na altanki nie strzechy nie nadają się trzciny, które są połamane albo krzywe.