663-854-365 kontakt@altany-eko.pl

DACHY Z TRZCINY

Trzcina, to jeden z niewielu materiałów, który pozwala na pokrycie zarówno prostych powierzchni, jak i tych bardziej skomplikowanych (huśtawki, altany, studzienki, bramy etc.).

Trzcinę zwykle stosuje się do pokrycia dachów dwu- i czterospadowowych a także półszczytowych i naczółkowych.
Nie ma ograniczenia co do szerokości dachu ale dla tego typu strzech z trzciny optymalne nachylenie konstrukcji dachu to 45° – 50°. W przypadku pionowych okien doświetlających kąt nie powinien być mniejszy niż 28° – 30°, dzięki czemu woda spływa szybciej i nie wnika w trzcinę przez co wydłuża się żywotność takiego pokrycia.

Optymalna grubość pokrycia z trzciny to 30 – 35 cm. i jest dobierana
ze względu na kąta nachylenia konstrukcji dachu oraz właściwości samej trzciny.
Specyfika pokrycia dachów trzciną powoduje, że im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym układana warstwa jest grubsza.

Przy projektowaniu więźby dachowej należy uwzględnić ciężar pokrycia z trzciny – 1 m2 takiego pokrycia waży około 50kg a nie można zapomnieć o czynnikach atmosferycznych mających wpływ na ciężar ogólny dachu z trzciny jak np. śnieg czy deszcz, który przy ulewach może wniknąć do około 4cm w pokrycie z trzciny.
* Współczynnik przenikania ciepła dla trzciny kształtuje się na poziomie około 0,35 W/(m2 · K) co warstwie z trzciny o grubości 30 cm odpowiada 10 cm izolacji z wełny mineralnej.

Zbieranie trzciny.

 

Najlepsza do pokryć dachowych jest trzcina jednoroczna,
ścinana i zbierana na przełomie danego roku (zwykle jest to okres listopad – luty).

 

Zalety dachów z trzciny:

  • estetyka – dachy z trzciny bardzo ładnie się prezentują na każdym domu czy innych konstrukcjach budowlanych.
  • termoizolacja (*) – dach z trzciny latem utrzymuje chłód a zimą ciepło.
  • dźwiękoszczelność – pokrycie z trzciny dobrze tłumi hałasy z zewnątrz.
  • trwałość – dobrze położone i zabezpieczone pokrycie z trzciny utrzymuje swoje własności przez około 70 – 80 lat.
  • dobry mikroklimat.

Zabezpieczenie i konserwacja pokryć z trzciny.

Impregnacji dokonuje się metodą natryskową zaraz po pokryciu dachu warstwą trzciny i wykonuje się ją przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków zabezpieczających.
W trakcie procesu zabezpieczania należy pamiętać by powierzchnia strzechy była sucha, a temperatura otoczenia przekraczała +15°C – zależnie od rodzaju impregnatu proces schnięcia może trwać do kilku godzin. Do mocowania trzciny stosuje się żaroodporny drut chromoniklowy, charakteryzujący się tym, że w wysokiej temperaturze nie traci swoich własności i nie odkształca się przez co, w razie pożaru, pokrycie z trzciny nie ulega rozluźnieniu, utrudniając w ten sposób dostęp tlenu i opóźniając przez jakiś czas rozprzestrzenianie się ognia. Co 3 do 5 lat należy powtarzać
impregnację strzechy (zależnie od użytego środka impregnującego) a co kilkanaście lat warto wyrównać powierzchnię z trzciny poprzez ubijanie.

Dachy z trzciny i ze strzechy- jakie są ich plusy?

Z upływem lat, dachy z trzciny zaczynały być coraz mniej popularne. Zaczęły być zastępowane innymi pokryciami dachowymi. Jednak obecnie strzecharstwo znowu zaczęło być modne. Dachy z trzciny na altankach są coraz częściej widoczne w przydomowych ogrodach. Tego rodzaju rozwiązania są trwałe i estetyczne. Naturalnie oddychają.

Doskonale łączą się z drewnianymi elementami architektury ogrodowej. Wiele firm obecnie zajmuje się wykonywaniem altan z trzciny oraz dachów ze strzechy. Trzeba jednak wybrać kogoś, kto ma doświadczenie i profesjonalny sprzęt do tego rodzaju prac.

Zalety dachów oraz altan z trzciny

Dachy, oraz altany z trzciny są szczelnym i energooszczędnym rozwiązaniem. Łączą w sobie wieloletnią trwałość z wysokimi walorami estetycznymi. Dachy ze strzechy gwarantują również wyjątkowo dobre warunki termoizolacyjne.

Dachy ze strzechy są ekologiczne

Dachy ze strzechy są ekologiczne i trwałe. Strzecha wygląda efektownie przez wiele lat. Potrzebne są tylko regularne przeglądy techniczne, aby uzupełnić ewentualne braki trzciny. Właściwie zamontowane pokrycie dachowe pozwala na błyskawiczne spływanie wody deszczowej, zmniejsza zawilgocenia oraz gwarantuje specyficzny mikroklimat. Dachy ze strzechy trzcinowej można łatwo ochronić przed ogniem. Nie musisz obawiać się pożaru. Trzcina hamuje dalsze rozprzestrzenianie się ognia. Jest dźwiękoszczelna i ma właściwości termoizolacyjne. Pokrycie dachu trzciną to mniejsze rachunki za ogrzewanie.