663-854-365 kontakt@altany-eko.pl

STRZECHARSTWO

Strzecharstwo- zapomniany zawód?

Strzecharstwo jest jedną z wielu metod tworzenia dachów z trzciny. Korzysta z tak zwanej„suchej roślinności”, czyli trzciny wodnej, słomy i wrzosu. Dzięki nim można ułożyć dach ztrzciny, w taki sposób, aby usunąć wodę z jego spodniej warstwy.

Metoda ta jestwykorzystywana w krajach z klimatem umiarkowanym oraz tropikalnym. Strzecha zazwyczaj może być stosowana w miejscach, w których jest wiele rodzajów lokalnej roślinności. Zdarza się też, że krycie dachów strzechą jest używane przez obywateli w bogatych państwach jako
sposób na osiągnięcie ciekawego i nietuzinkowego wyglądu domów lub drewnianych altanek.

Dlaczego strzechy są robione z trzciny?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie związane z bardzo wieloma pozytywami. Domypokryte strzechą są praktyczne. Strzechy są zdrowe dla ludzi i ekologiczne. Są po prostu estetyczne i zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Dachy z trzciny
są zwyczajnie trwałe. Altanki drewniane kryte strzechą wyglądają ładnie i przyciągają spojrzenia. Zaletami dachów z trzciny są również właściwości termoizolacyjne, akustyczne i zdrowotne.

Parę słów o historii strzecharstwa

Krycie dachów zaczęło się już tysiące lat temu. Warto tutaj zwrócić uwagę na zapiski w archiwach i publikacjach z ostatnich trzech stuleci dotyczące strzecharstwa w Anglii. Strzecha trzcinowa zazwyczaj była wykorzystywana do budowy dachów z trzciny, w krajach, które znajdują się w pobliżu równika. W chwili, gdy miejsca, w których strzecha była wykorzystywana do budowy dachów z trzciny, zostały skolonizowane przez Europejczyków,
zdecydowanie zmniejszyło się zapotrzebowanie na używanie takich metod, jak: krycie dachów strzechą oraz krycie dachów trzciną.

Strzecharstwo w Europie

Strzecharstwo w krajach europejskich było stosowane od chwili, gdy ludzie zaczęli uprawiać. Trzcina wodna i pozostała dzika roślinność mogły być już dużo wcześniej wykorzystywane do budowania dachów z trzciny, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów. Pierwsi ludzie w nowo odkrytej Ameryce używali strzechy już od 1565 roku. Gdy osadnicy dotarli do
Jamestown w Wirginii w 1607 roku, zobaczyli ludzi, którzy mieszkali w domach krytych strzechą. Z tego powodu też zaczęli ją stosować, aby pokryć własne budynki. Do końca 1800 roku strzecharstwo było jedyną możliwą metodą wykonywania dachów z trzciny w większości krajów w Europie. Liczba dachów z trzciny, altanek drewnianych, altanek krytych strzechą lub altanek pokrytych trzciną zdecydowanie wzrosła w połowie 1800 roku.